خواص بی نظیر شاهدانه

0 FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه‌مندی ها

شاهدانه شهرت زیادی به دلیل خواص بی‌نظیرش دارد. اکثر متخصصان تغذیه آن را به ورزشکاران توصیه می‌کنند چون روشی طبیعی و مطمئن برای عضله سازی و دریافت انرژی است.

بچه‌های امروز را نمی‌دانیم اما زمان کودکی ما این دانه‌های ریز بوداده به همراه گندمک و برنجک، یکی از میان وعده‌ها و خوراکی‌های مدرسه‌مان بود. شما می‌توانید این دانه‌های مغذی را در منزل بوداده و با اعضای خانواده مصرف کنید. علم امروز به این نتیجه رسیده است که شاهدانه حاوی ارزش غذایی بالایی است که نیازهای بشر امروز (حتی اجدادمان) را تأمین می‌کند.شاهدانه حاوی پروتئین‌های کامل و ۲۰ اسید آمینه است که ۹ نوع آن را بدن تولید نمی‌کند اما به آن نیاز دارد. این ماده‌ی غذایی همچنین حاوی چربی‌های خوب و ویتامین E است.

مضرات مصرف شاهدانه

  • شاهدانه برای اصلاح DNA

بدن به خوبی مجهز است و از عهده ی آسیب‌ها برمی‌آید. با این حال گاهی پیش می‌آید که DNA به طور جدی آسیب می‌بیند و در این صورت اصلاح آن کار چندان ساده‌ای نیست. با وجود اینکه این مسئله معمولاً حاد نیست اما در برخی موارد می‌تواند در آینده عوارضی بروز دهد. نتایج پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که شاهدانه منبع دو پروتئین کامل است. یعنی اینکه حاوی تمام پروتئین‌های مورد نیاز بدن برای سالم ماندن است. از بین تمام این پروتئین‌ها دو پروتئین یعنی ادستین و آلبومین خاص هستند. این دو پروتئین به بدن در جهت اصلاح DNA کمک می‌کنند. تاکنون محققان تنها منبع ادستین را شاهدانه می‌دانند.

  • شاهدانه برای کاهش وزن

شاهدانه برای شکم‌هایی که مدام به قاروقور می‌افتند فوق‌العاده است. این دانه‌های ریز سرشار از فیبر و پروتئین‌ها هستند که به مدت طولانی سیری ایجاد می‌کنند.

  • شاهدانه برای افزایش انرژی

از آن‌ جایی که شاهدانه حاوی تمام ترکیبات مغذی سالم، پروتئین‌ها، اسیدهای آمینه و ویتامین‌های مورد نیاز بدن است انرژی قابل توجهی به بدن می‌رساند. شما می‌توانید با کسب انرژی از این دانه‌ها روز شادی را شروع کنید و بدون خستگی به ورزش و فعالیت بپردازید.

  • شاهدانه برای کنترل قند خون

شما با مصرف شاهدانه و جذب پروتئین‌های باکیفیت می‌توانید به کاهش میزان قند خونتان امیدوار باشید. مصرف پروتئین‌های خاصی که در این دانه‌ها وجود دارند باعث آزاد شدن هورمون گلوکاگون می‌شوند. این هورمون به کنترل میزان قند خون کمک می‌کند.

  • شاهدانه مفید برای عروق خونی و قلب

مصرف شاهدانه یا روغن آن علاوه بر اینکه پروتئین، مواد معدنی، فیبر و ویتامین به بدن می‌رساند باعث تأمین متعادل امگا ۳ و امگا ۶ بدن نیز می‌شود.

  • شاهدانه برای بهبود وضعیت پوست

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شاهدانه برای افرادی که از آکنه، اگزما و تصلب شرایین رنج می‌برند مفید است. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۵ در فنلاند انجام شده است نشان می‌دهد روغن شاهدانه به بهبود و تسکین درماتیت که همان التهاب پوست است کمک می‌کند.

مضرات مصرف شاهدانه 2

  • مضرات مصرف شاهدانه

خوشبختانه بروز آلرژی به شاهدانه بسیار نادر است. اما ممکن است در برخی موارد باعث بروز اسهال شود. در واقع افرادی که دستگاه گوارش حساسی دارند و نسبت به هر نوع تغییری در برنامه‌ی غذایی واکنش نشان می‌دهند بهتر است که در ابتدا میزان کمی شاهدانه مصرف کنند و به مرور میزان آن را افزایش دهند. گفته می‌شود که زیاده‌روی در مصرف شاهدانه می‌تواند موجب مشکلاتی مانند سردرد، معده درد، تاری دید و حتی استفراغ شود. به طور کلی توصیه می‌شود از افراط و زیاده روی در مصرف هر نوع ماده‌ی غذایی بپرهیزید.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید