آتش‌سوزی در جنگل ابر شاهرود

0 FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه‌مندی ها

بخش‌هایی از جنگل ابر شاهرود در استان سمنان، عصر شنبه دچار آتش‌سوزی شد که نیروهای امدادی برای مهار آن فرستاده شده‌اند.
به گزارش ايرنا، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: به محض دریافت خبر سه گروه پنج نفره همراه با تجهیزات کامل برای مهار آتش به محل فرستاده شده‌اند.

محمدرضا کشاورزیان با بیان این که محل دقیق آتش‌سوزی هنوز مشخص نشده، ابراز داشت: به احتمال زیاد این حادثه در مرز شهرستان‌های علی‌آباد کتول استان گلستان و شاهرود رخ داده اما به دلیل این که تا رسیدن به نقطه مورد نظر حدود سه ساعت پیاده‌روی لازم است، نمی‌توان به زودی و به طور دقیق محل آن را تعیین کرد.

وی با اشاره به اعزام تعدادی از نیروهای منابع طبیعی استان گلستان به محل حادثه اضافه کرد: گروه‌های مردمی و طبیعت دوست نیز به محض اطلاع از این خبر برای کمک به نیروهای منابع طبیعی اعلام آمادگی کرده‌اند.

کشاورزیان از هموطنان خواست زمان حضور در طبیعت و برافروختن آتش، از خاموش شدن کامل آن مطمئن شده و سپس محل را ترک نمایند.

به گزارش ایرنا، ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از وسعت استان سمنان اراضی ملی به شمار می‌رود و از این میزان پنج میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه بیابانی، سه میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار مرتع و ۳۵۲ هزار هکتار جنگل است.

ماه گذشته هم جنگل ابر ۲ بار دچار آتش‌سوزی شده بود.

گستردگی مراتع و صعب‌العبور بودن جنگل‌های منطقه و کمبود امکانات مهار آتش از مشکلات اساسی برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌هاست.

در بیشتر آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه دیر رسیدن نیروهای امدادی به مناطق حادثه دیده از مسایل مهم به شمار می‌رود که تخصیص بالگرد را ضروری می‌نماید.

همچنین کمبود نیروهای محیط‌بان از دیگر مشکلات است، به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به ازای هر ۹ هزار هکتار یک جنگلبان و برای هر ۸۸ هزار هکتار مرتع یک قرق‌بان فعالیت دارد.

در استان سمنان ۷۲ نیرو مشغول پاسداری از منابع طبیعی و عرصه‌های ملی هستند که این از میانگین کشوری کمتر است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید